اخبارخارجی

به استقبال ال‌کلاسیکوی لیگ برتر انگلیس

یک ال کلاسیکوی لیگ برتری-در این مقاله به طور مفصل به عملکرد لیورپول در فصل جاری می پردازیم و به نقاط قوت و ضعف و آمارهایی که از خود تا اینجای کار ثبت نموده اند اشاره میکنیم.

در تابستان فصل 23-2022 امید قرمزهای بندر لیورپول، با خرید گرانترین بازیکن تاریخ باشگاه دو چندان شد و آنها را برای فصلی جذاب و رویایی آماده کرد.باشگاه لیورپول که سابقه درخشانی در ریخت و پاش کردن ندارد، امسال بر خلاف سنت خود عمل کرد و داروین نونیز را با مبلغ 100 میلیون یورو به خدمت گرفت.

قبل از شروع پریمیر لیگ، آنها باید در دیدار کمیونیتی شیلد یا همان سوپرجام انگلستان به مصاف رقیب اصلی خود، منچسترسیتی می رفتند. این بازی یک محک جدی برای مهاجمان جوان دو تیم یعنی داروین نونیز و ارلینگ هالند بود که مهاجم سرخ پوش ها علاوه بر کمک به تیمش در پیروزی 3-1  توانست از این دوئل سربلند خارج شود.

در آن روزها لیورپولی ها از وضعیت باشگاه سرمست بودند اما حالا پس از گذشت 3 ماه ورق برگشته و  در آستانه دیدار یکشنبه شب با منچسترسیتی، خبری از لیورپول ترسناک نیست و در نقطه مقابل، سیتیزن ها با مهاجم شگفت انگیزی که دارند، ترس و دلهره را در ذهن و قلب برخی از هوادارانِ لیورپولی کاشته اند.

در فصل گذشته، تا دوهفته قبل از پایان لیگ های اروپایی، لیورپول فرصت به دست آوردن یک چهارگانه تاریخی را داشت اما در ایستگاه آخرِ لیگ انگلستان و لیگ قهرمانان اروپا، قافیه را به رقیبان خود باخت وبه همان دو جام داخلی بسنده کرد.
این ناکامی در فصل گذشته، از نظر ذهنی بر روی تمام تیم اثر گذاشت که نتیجه آن افت شدید و چشمگیر لیورپول در فصل جاری بوده است.

طبق آماری که Opta منتشر کرده است تعداد شوت های لیورپول در فصل گذشته لیگ انگلستان در هر بازی به طور میانگین 19.2 بوده که در این فصل به 17.5 کاهش یافته است.همچنین مقدار XG (تعداد گل مورد انتظار در هر بازی) تیمِ یوگی، از میانگین 2.6 گل به 1.8 گل در هر دیدار کاهش یافته است.

یک ال کلاسیکوی لیگ برتری

البته تیم آقای معمولی، در برخی موارد نسبت به فصل گذشته پیشرفت داشته است.برای مثال تعداد لمس توپ بازیکنان لیورپول در محوطه جریمه حریف از عدد 39 به 42 افزایش پیدا کرده و همچنین تعداد سانترهای مستقیمی که در جریان بازی انجام می دهند 15.6 بوده که در حال حاضر به 16.4 رسیده است.
آمار فوق برای فوتبال دوستان یادآورد زهردار بودن خط حمله تیم لیورپول است که با گذشت زمان، نسبتا در حال محو شدن است.

همچنین با وجود اینکه محمد صلاح در دیدار سه شنبه شب با رنجرز سریعترین هتریک تاریخ این رقابت ها را به ثمر رساند، در لیگ برتر انگلستان تنها 2 گل در هشت بازی ثبت کرده است و خروج بازیکنان کلیدی نظیر سادیو مانه، عدم تطابق پذیری بازیکنان جدید و افت ستاره هایی که در تیم باقی مانده اند، دلیلی محسوس برای افت تیم آقای یورگن کلوپ می باشد.

در همین خصوص کریس ساتن بازیکن سابق تیم ملی انگلستان در گفتگو با رادیو BBC اظهار نظر کرد و گفت :”در حال حاضر مشکلات زیادی پیرامون لیورپول وجود دارد و اکثر بازیکنان، از فرم خوب و همیشگی خود فاصله گرفته اند. آنها انتخاب های نامناسبی دارند و ذهنیت تیم به طور کلی تغییر کرده است.برای مثال هاروی الیوت فوتبالیست خوبی است اما در زمان اشتباهی در این تیم حضور دارد.چه چیزی هواداران لیورپول را در پایان فصل راضی می کند؟ آنها قطعا قهرمانی پریمیرلیگ را به دست نمی آوردند.”

*طبق آخرین آماری که سایت Gracenote منتشر کرده است، عملکرد ضعیف خط حمله لیورپول باعث کمرنگ شدن تعداد موقعیت های خطرناک تیم شده است.
در این فصل لیورپولی ها تعداد 1.5 موقعیت خطرناک در هر دیدار ثبت کردند.قابل ذکر است که  تعداد موقعیت های مسلم گلزنی لیورپولی ها در فصل گذشته 3.75 بوده و در فصل 20-2019 که عنوان قهرمانی را به دست آوردند، 3.5 موقعیت در هر دیدار ثبت کرده بودند.

جدول زیر مقایسه ایی از این آمار برای تیم های کلوپ و پپ در هر بازی،از فصل 2016 تا کنون می باشد:

*از طرفی دیگر، خط دفاعی تیم آقای کلوپ کاملا بی ثبات ظاهر شده و میانگین تعداد گل خورده آنها از 0.7 گل در هر بازی به میانگین 1.5 گل رسیده است.
ترنت الکساندر آرنولد که در روزهای اوج لیورپول، نقشی کلیدی در امور دفاعی و به خصوص هجومی لیورپول ایجاد کرده بود، بدون شک در چند سال اخیر از بهترین دفاع راست های فوتبال اروپا بوده اما افت شدید و عملکرد ضعیفش در این فصل، بر هیچ کس پوشیده نیست.

همچنین ویرجیل فن دایک نیز تاثیرگذاریش در تیم را از دست داده  و همه اینها دلیلی بر عملکرد ضعیف دفاعی تیم است. لیورپول در تمام بازی های فصل گذشته لیگ انگلستان، 26 گل دریافت کرده بود اما تا اینجای کار 12 گل وارد دروازه آلیسون بکر شده است.آنها در 6 بازی از 8 دیداری که برگزار کرده اند گل اول را دریافت کرده اند که جالب است بدانید تنها ساوتهمپتون با 9 گل دریافتی آمار بدتری نسبت به تیم آقای کلوپ دارد.

*این آمارها داستان تلخی از لیورپولِ این فصل را منعکس می کند اما تمام مشکلات و مسائل پیرامون تیم آقای معمولی را نمی تواند بازگو کند. این حس در باشگاه وجود دارد که آنها در حال نزدیک شدن به پایان یک دوره طلایی هستند. دورانی با بازیکنانی خاص مانند آلیسون،  فن دایک، جردن هندرسون، فابینیو و صلاح که هسته اصلی تیم را طی سالیان اخیر تشکیل می دادند.

طبق آماری که Gracenote منتشر کرده، تنها فصلی که منچستر سیتی تحت هدایت پپ گواردیولا، لیگ را در رتبه ایی پایین تر از دوم به پایان رسانده، میانگین سنی تیمش بین 26.61 تا 27.67 بوده است و نکته قابل توجه این است که میانگین سنی تیم فعلی لیوپول، 28 سال است.
در فصل 19-2018 لیورپول کمترین میانگین سنی در انگلستان را دارا بود که در فصل بعدی پس از 30 سال موفق به فتح پریمیر لیگ شدند.

*با این وجود، حضور یورگن کلوپ پس از هفت سال در باشگاه و تزریق افکار و تاکتیک های  خاصش در این مدت، ممکن است باعث این شده باشد که حریفانش دست او را خوانده باشند و در موارد تاکتیکی بر او و تیمش غلبه کنند. دین اسمیت سرمربی سابق استون ویلا که در 4 اکتبر 2020 شکست سنگین و تاریخی 2-7 را به یورگن کلوپ و شاگردانش تحمیل کرد، در مصاحبه با Night Club عنوان کرد :” لیورپول در تمام خطوط بالا بازی می کرد و تیمش کاملا فوتبالی هجومی و رو به جلو به نمایش می گذاشت.

آنها در پرس از جلو عالی عمل می کردند هدف ما در آن شب این بود که بتوانیم در فضای زیادی که  پشت سر لیورپولی ها ایجاد شده بود توپ ارسال کنیم و با فرار بازیکنان سرعتی، موقعیت ایجاد کنیم.

محمد صلاح مهاجم لیورپول

آخرین دیدار بین سیتی و لیورپول همان جام خیریه بود که داروین نونیز در آن درخشید و هالند با عملکردی ضعیف هواداران سیتی را ناامید کرد.پس از آن، هواداران لیورپول تیم رقیب را مورد تمسخر قرار دادند و کارشناسان فوتبال به این فکر افتاده بودند که آیا پپ خریدی ناموفق داشته است؟
اکنون ورق برگشته و قبل از بازی یکشنبه شبِ این دو تیم، هالند 20 گل به ثمر رسانده  و دیوانه وار در حال درخشش است و در طرف مقابل سهم نونیز فقط 4 گل بوده است.

حالا باید منتظر باشیم و ببینیم آیا در این دوئلِ دیدنی، داروین نونیز میتواند روزهای تاریک لیورپول را به اتمام برساند و طلوعی درخشان به قرمزپوش های بندر لیورپول هدیه دهد یا نه!
برای همه علاقمندان به فوتبال در سراسر جهان این یک مسابقه ویژه و دیدنی است. حتی شاید جالبتر از ال‌کلاسیکوی اسپانیا…

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 10 =

دکمه بازگشت به بالا