اخبارخارجی

ایستگاه تاکتیک | اجبارِ تن هاخ؛ پرونده ویژه و مفصل فنی درباره آنتونی

گاهی وقت ها چاره ای جز زیر بار حرف زور رفتن نیست!

یکی از عجیب و غریب ترین انتقالات تاریخ فوتبال مدرن از لحاظ قیمتی در روزهای آخر تابستان جاری به وقوع پیوست تا چشمان بسیاری خیره شود.

همیشه در پرونده های فنی مختلف روی این مساله تاکید داشته ام که یک بازیکن را نباید صرفا از روی قیمت آن قضاوت کرد. آن چیزی که اهمیت دارد کیفیت فنی آن بازیکن است و پارامترهایی که با توجه به سبک بازی اش می تواند تیم مربوطه را در آن پیشرفت دهد.

پیوستن آنتونی، بازیکن برزیلی آژاکس به منچستریونایتد با آن قیمت عجیب و غریب و کلاه بردارانه اما آن قدر گزاف و زور است که دیگر به سختی می توانم در پرونده فنی مربوط به این بازیکن به آن اشاره نکنم. در این مورد خاص، علی رغم اینکه آنتونی، کیفیت فنی مشخص و متفاوتی دارد و از لحاظ فنی توضیح خواهم داد که به خوبی می تواند یونایتد را پیشرفت دهد، اما باز هم نمی توان از قیمت زورگویانه او به راحتی گذشت. در همین ابتدا باید اشاره کنم علی رغم اینکه آنتونی این پتانسیل را دارد که تبدیل به ستاره اصلی یونایتد طی سالیان آینده شود، اما جذب او با این قیمت زورگویانه برای یونایتد به خودی خود یک شکست محسوب می شود و متاسفانه می تواند بازار این تیم را در سال های آینده نیز تحت تاثیر قرار دهد. جمله کلیشه ای و مضحک “پولش را ما نمی دهیم” نیز دیگر نخ نما شده که اگر نبود، بارسلونا الان مجبور نبود برای ادامه حیاتش، دارایی هایش را به فروش برساند. پس ارقامی که باشگاه های بزرگ اروپایی هزینه می کنند اتفاقا بسیار مهم است و می تواند آینده باشگاه را تحت تاثیر قرار دهد.

از این نکته بسیار مهم که عبور کنیم، به بحث فنی درباره آنتونی می رسیم. در این یادداشت فنی به طور ویژه و مفصل از ویژگی های فنی آنتونی صحبت می کنم و از این خواهم گفت که چرا اریک تن هاخ تا این حد نسبت به جذب این بازیکن اصرار داشته و چرا در نهایت یونایتد نیز مجبور شده تا با این قیمت زورگویانه او را جذب کند. در این یادداشت هفت داده فنی پیشرفته را مورد مطالعه و تحلیل قرار خواهم داد. داده هایی که هر یک به منظور و مقصود خاصی انتخاب شده و برای درک بهتر توانایی های آنتونی بسیار مهم و ضروری است.

داده های فنی پیشرفته این یادداشت را برای اولین بار در سطح رسانه های فارسی زبان از کمپانی مرجع و متفاوت smarterscout استخراج کرده ام. کمپانی ارزشمندی که توانسته انقلاب مهمی در سطح داده های فنی پیشرفته ایجاد کند که مورد توجه بسیاری از باشگاه های مطرح دنیا نیز قرار گرفته است. این کمپانی ضمن تعریف چند داده فنی پیشرفته جدید، در بخش هجومی به جای ارائه داده ها به ازای هر 90 دقیقه، داده های فنی پیشرفته را در بخش تهاجمی به نسبت تعداد لمس توپ هر بازیکن ارائه می دهد. مسئله ای که می تواند به تحلیل داده ها کمک کند و ارزش و اعتبار بیشتری را نیز به بازیکنان با کیفیتی بدهد که در تیم های ضعیف تر بازی می کنند. این کمپانی به بازیکنان در هر یک از داده های فنی پیشرفته اش نمره ای بین 0 و 99 می دهد. این نمرات نشان می دهد که این بازیکن در میان بازیکنان هم پستش از لحاظ داده مورد بررسی، چه نمره ای به خود اختصاص داده و چه توانایی می تواند از خود نشان دهد.

در بخش اول به معرفی، مطالعه و تحلیل هفت داده فنی پیشرفته درباره آنتونی می پردازم. توجه کنید که معرفی دقیق و مفصل هر یک از این داده ها به یادداشت جداگانه و مفصل تری نیاز دارد و در این یادداشت صرفا سعی خواهد شد با توجه به موضوع، معرفی مختصری ارائه شود. داده فنی پیشرفته نخست «Defending intensity» است. داده ای که مشخص می کند هر بازیکن بدون توپ، تا چه اندازه در جهت بازپس گیری آن رویکردی تهاجمی دارد و می تواند با ارائه بازی پر فشار، در هر لحظه برای نزدیک کردن خود به بازیکن صاحب توپ تلاش کند. داده دوم «بازپس گیری توپ و قطع توپ» است. داده سوم «Ball retention ability» است. داده ای که به ما می گوید هر بازیکن تا چه اندازه در حفظ توپ توانا است و چه کیفیتی می تواند در حفظ توپ از خود نشان دهد. هر چه نمره به 99 نزدیک تر باشد، به این معنی است که بازیکنان حریف، کار بسیار سخت تری را برای پس گرفتن توپ از بازیکن مورد نظر پیش رو دارند. داده بعدی «Link-up play volume» است. جایی که به ما نشان داده می شود هر بازیکن تا چه اندازه می تواند در به گردش درآوردن توپ از طریق پاس های کوتاه بین هم تیمی هایش توانا باشد.

داده پنجم «Progressive passing» است. داده ای که در تعریف این کمپانی به ما نشان می دهد که هر بازیکن نسبت به لمس توپ هاى تهاجمی اش چند بار توانسته پاس هایی را ارسال کند که حداقل 10 متر تیم را در راستای دروازه حریف رو به جلو سوق دهد. داده بعدی نیز در این بخش «xG from ball progression» است. داده ای که مشخص می کند یک بازیکن تا چه اندازه می تواند احتمال گلزنی تیمش را با انتقال توپ به مناطق حساس تر و مهم تر افزایش دهد. در نهایت نیز داده آخر «دریافت توپ در باکس حریفان» است. داده ای که می تواند در کنار داده های فنی پیشرفته دیگر، سبک بازی بازیکنان خط جلو را بیشتر عیان کند.

حالا به تصویر زیر دقت کنید که کیفیت آنتونی را در فصل گذشته رقابت های لیگ هلند در مقایسه با بازیکنان هم پستش (بازیکن کناری خط جلو در سمت راست) نشان می دهد. در بخش تدافعی و بدون توپ می بینیم که آنتونی تا چه اندازه می تواند به اریک تن هاخ کمک کند. نگاه کنید که چگونه این بازیکن برزیلی از حیث داده فنی پیشرفته «Defending intensity» نمره 73 را به خود اختصاص داده و از حیث داده فنی پیشرفته «بازپس گیری توپ و قطع توپ» نیز نمره بسیار خوب 81 را نصیب خود کرده. کمپانی smarterscout بعضی داده های فنی پیشرفته خود را در قیاس با کیفیت لیگ های مختلف ارائه می دهد. یعنی به ما نشان می دهد که هر بازیکن در صورت بازی در یک لیگ خاص، با توجه به کیفیت آن لیگ و سختی های موجود در آن لیگ، چه کیفیتی می تواند در بعضی از پارامترهای فنی که می تواند به کیفیت لیگ وابسته باشد (طبیعتا تمامی پارامترهای فنی یک بازیکن وابسته به لیگ نیست) از خود ارائه دهد. داده فنی پیشرفته «Defending intensity» یکی از داده هایی است که این کمپانی با توجه به کیفیت هر لیگ آن را دسته بندی می کند. نمره 73 آنتونی نیز با توجه به کیفیت لیگ انگلیس محاسبه شده و نشان می دهد که تنها 26 درصد احتمال دارد که تن هاخ بازیکنی را در پست وینگر سمت راست جذب کند که از آنتونی از حیث بازی بدون توپ پر فشار در لیگ برتر انگلیس، بهتر عمل کند. مسئله ای که بسیار حائز اهمیت است. در شرایطی که بازیکنان خط جلو یونایتد به برکت حضور اوله گونار سولسشر، همگی تنبل و تن پرور بار آمده اند، حضور بازیکنی با رویکرد تهاجمی بدون توپ، برای سرمربی هلندی بسیار اهمیت دارد.

داده های فنی در مورد آنتونی

در ادامه می بینیم که آنتونی از حیث داده فنی پیشرفته «Ball retention ability» نیز نمره بسیار خوب 83 را به خود اختصاص داده. این داده فنی نیز با توجه به کیفیت لیگ برتر انگلیس به آنتونی نمره دهی شده است. مسئله ای که نشان می دهد آنتونی همراه با توپ تا چه اندازه در حفظ آن توانا است. مدافعان لیگ برتر انگلیس نیز کار سختی برای باز پس گیری توپ از آنتونی پیش رو خواهند داشت. بازیکن برزیلی به خوبی توپ را به پاهایش می چسباند، می تواند آن را در شرایط مختلف در زمین حریف کنترل کند و مالکیت توپ را نیز به سختی واگذار می کند. با توجه به نمره او در این داده، تنها 16 درصد احتمال داشته که تن هاخ بتواند بازیکن بهتری از او برای بازی در لیگ برتر انگلیس از حیث حفظ توپ جذب کند. همچنین می بینیم که آنتونی از لحاظ ارائه «Progressive passing» نیز کیفیت قابل قبولی دارد. در عین حال نیز می بینیم که او در دادن پاس های کوتاه و گردش توپ بین هم تیمی هایش نیز توانایی هایش قابل قبول است و نمره 66 را به خود اختصاص داده است. بازیکن برزیلی یونایتد همچنین توانایی خوبی در انتقال توپ به مناطق پر خطر از خود نشان داده. نمره خوب 67 او از حیث داده فنی پیشرفته «xG from ball progression» نشان می دهد که آنتونی از طریق کنش های تهاجمی مختلف خود می تواند یونایتد را به احتمال گلزنی بیشتر سوق دهد و این مسئله در کنار حفظ توپ بسیار عالی، از تخصص های اصلی او محسوب می شود. در نهایت نیز می بینیم که آنتونی از حیث داده فنی «دریافت توپ در باکس حریفان» نمره 26 را به خود اختصاص داده. نمره ای که نشان می دهد بازیکن برزیلی علاقه چندانی به دریافت توپ در باکس از هم تیمی هایش ندارد و ترجیح می دهد که همراه با توپ وارد باکس شود.

تحلیل مجموع داده ها به ما نشان می دهد که آنتونی بازیکنی متفاوت از تمام بازیکنان خط جلو یونایتد است. او بدون توپ، احتمالا بهترین بازیکن یونایتد در خط جلو در فصل پیش رو خواهد بود. بازیکنی که زیر نظر تن هاخ دریافته چگونه بدون توپ رویکرد تهاجمی داشته باشد و تبدیل به بازیکنی مدرن از این حیث شود. به لطف اوله گونار سولسشر، هیچ بازیکن یونایتد در خط جلو، علاقه ای به بازی پر فشارِ بدون توپ ندارد و اریک تن هاخ نیز کار سختی برای فعال کردن این بازیکنان در کوتاه مدت پیش رو دارد. اضافه شدن سریع آنتونی می تواند بخشی از این مشکل را حل کند چرا که آنتونی زیر نظر مربی مدرنی تمرین داده شده است. در عین حال می بینیم که بازیکن برزیلی تا چه اندازه در حفظ توپ توانا است و در سطح لیگ برتر نیز می تواند این مسئله را از خود نشان دهد. گرفتن توپ از او کار دشواری است و آنتونی علاقه دارد که با توپ وارد باکس حریفان شود یا همراه با توپ از کناره ها به داخل بزند و تیمش را به امکان گلزنی بیشتر و بهتر هدایت کند. بازیکن برزیلی حین بازی همراه با مالکیت صبورانه توپ نیز توانایی های خوبى دارد. به خوبی می تواند پاس های کوتاه میان هم تیمی هایش رد و بدل کند و در مواقع لزوم، با پاس های رو به جلو، تیم را حرکت دهد. سبک بازی آنتونی به این گونه است که او ترجیح می دهد همراه با توپ وارد باکس حریفان شود به جای اینکه در باکس، هدف دریافت پاس هم تیمی هایش قرار گیرد.

به چند مورد مصداقی از بحث های مطرح شده دقت کنید. تصویر زیر از دیدار آژاکس مقابل دورتموند در فصل گذشته رقابت های لیگ قهرمانان اروپا انتخاب شده و کنش های تهاجمی (حمل توپ، ارسال پاس و گرفتن خطا) آنتونی را در آن دیدار نشان می دهد (تصاویر از گروه فنی دوازده استخراج شده). به حجم کنش های تهاجمی او در سمت راست و متمایل به داخل زمین دقت کنید. آنتونی به خوبی می تواند توپ را حفظ کند و این قدرت حفظ توپ بالای او می تواند این امکان را در اختیارش قرار دهد که توپ های زیادی را روانه باکس حریفان کند.

داده های فنی در مورد آنتونی

تصویر زیر نیز مربوط به همان دیدار است و خطرناک ترین کنش های تهاجمی آنتونی را نشان می دهد. نگاه کنید و آماده باشید که مشابه این کنش ها را در یونایتد نیز از او ببینید. نقاطی که مشخص شده دقیقا تخصص آنتونی در خلق موقعیت برای هم تیمی هایش است و او همواره می تواند در چنین نواحی، خطرناک ترین کنش های تهاجمی اش را انجام دهد.

داده های فنی در مورد آنتونی

تصویر زیر نیز ضربات آنتونی به سمت دروازه در جریان پیروزی چهار بر صفر مقابل دورتموند در فصل گذشته رقابت های لیگ قهرمانان اروپا را نشان می دهد. نواحی که می بینید نیز دقیقا تخصص آنتونی برای زدن شوت از راه دور به سمت دروازه حریفان است. جایی که او متعدد توپ را دریافت می کند، به داخل می زند و از بیرون باکس و نواحی نزدیک به باکس اقدام به زدن ضربه به سمت دروازه حریفان می کند.

داده های فنی در مورد آنتونی

همان طور که در ابتدای یادداشت اشاره کردم، قیمت آنتونی به خودی خود یک شکست برای یونایتد تلقی می شود. شکستی که بار دیگر نشان داد این باشگاه هنوز هم یک مدیر واقعی ندارد و به راحتی می تواند به خواسته زورگویانه هر باشگاهی جهت خرید هر بازیکنی تن دهد. با این حال سیاه چاله ای که اریک تن هاخ از سرمربی قبلی تحویل گرفته، آن قدر غم انگیز است که گاهی اوقات تیم باید مجبور شود به چنین اقدامات نادرستی نیز تن دهد. ذکر تمامی این نکات اما نباید باعث شود که فراموش کنیم، در نهایت، آنتونی، بازیکن با کیفیتی است و می تواند تبدیل به ستاره اصلی یونایتدِ تن هاخ طی سالیان آینده شود. هواداران نیز امیدوار هستند سرانجام همه چیز برای تیمشان به خوبی پیش رود.

* داده های فنی پیشرفته از کمپانی مرجع smarterscout و The Athletic استخراج شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + دو =

دکمه بازگشت به بالا